Zespół Szkół w Bystrzejowicach Pierwszych

im. Heleny Babisz

Jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą

JAK ZADBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

 

  1. Korzystaj tylko ze stron internetowych rekomendowanych przez MEN oraz polecanych przez Twoich nauczycieli.
  2. Przekazuj informacje przez dziennik elektroniczny oraz pocztę elektroniczną  (maile).
  3. Otwieraj wiadomości e – mail tylko od znanych osób.
  4. Nie podawaj żadnych swoich danych osobowych, jeżeli nie masz pewności, że wiadomość pochodzi od nauczyciela.
  5. Nie udostępniaj innym swojego loginu i hasła.
  6. Nie podawaj żadnych danych osobowych na grupach społecznościowych                                    i komunikatorach internetowych.
  7. Korzystaj tylko z takich form komunikacji, które są polecane przez Twoich nauczycieli.

 

 

 

Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu oraz jak motywować                                          i wspierać do systematycznego uczenia się poza szkołą?

 

Nie wszystkie dzieci chętnie zabierają się do nauki. Wiele zwleka z odrabianiem lekcji, odkłada szkolne obowiązki na później, z niezadowoleniem siada do książek. Rodzice często zastanawiają się,  w jaki sposób zachęcić dziecko do nauki. Co więc zrobić, aby nauka przestała być dla dziecka uciążliwym obowiązkiem i stała się dla niego przyjemniejsza? Każde dziecko jest inne i inne metody będą najlepiej się sprawdzać przy wspieraniu jego motywacji do nauki, ale jest kilka uniwersalnych sposobów.

 

  1. To, co pomaga dziecku zmobilizować się do pracy, to dobra organizacja czasu nauki.

Bardzo ważny jest stabilny harmonogram. Pomóżmy dziecku zabrać się do lekcji. Najlepiej, aby odrabiało je o stałej porze, w miejscu, gdzie jest cicho i spokojnie, gdzie dziecko może się skoncentrować i nic go nie rozprasza, gdzie w tle nie jest włączony telewizor. Szczególnie trzeba zadbać o komputer i telefon, który potrafi niezwykle skutecznie odciągać od nauki. Przed przystąpieniem do nauki dobrze jest przygotować sobie wszystkie książki i pomoce, tak aby później nie przerywać pracy. Odrabianie lekcji warto rozpocząć od najtrudniejszego zadania, kiedy jest się jeszcze wypoczętym. Wskazane jest również rozdzielanie materiału na krótsze partie, włączanie przerw. Zwłaszcza w przypadku małych dzieci, jest to bardzo ważne. Przeciętne dziecko w klasie I potrafi skupić się na 15 minut, w klasie III na pół godziny. Przerwę trzeba zrobić gdy dziecko zaczyna mieć problemy  z koncentracją uwagi, jest zmęczone.

 

2. Ważna jest systematyczność. Czasem dziecko po prostu nie wie, w jaki sposób zabrać się do pracy. Kiedy trzeba napisać wypracowanie, przeczytać lekturę  i rozwiązać kilka zadań                  z matematyki naprawdę można się pogubić i zniechęcić. Podpowiedzmy dziecku, co może zrobić, aby wykorzystać czas przeznaczany na naukę w sposób jak najbardziej efektywny. Trudno jest jednego dnia zrobić wszystko, kiedy jednak naukę rozłoży się w czasie, wówczas okazuje się, że wystarczy każdego dnia opracować jeden czy dwa tematy, aby skutecznie opanować cały materiał. Nie warto tego zostawiać na ostatnią chwilę. Uczeń zachęcony do systematyczności sam szybko zauważy, że przyswajanie wiedzy stopniowo i małymi partiami zajmuje stosunkowo niewiele czasu i nie wymaga zbyt dużego wysiłku.

 

3. Duży wpływ na motywację ma także pozytywna ocena rezultatów własnej pracy.                  Każdy lubi, gdy jego starania są doceniane. Pamiętajmy więc, aby zauważać nawet niewielkie osiągnięcia dziecka   i aby chwalić je nawet za drobne postępy. Nie stawiajmy dziecku zbyt wygórowanych wymagań, swoje oczekiwania dostosujmy do jego możliwości.

 

4. W nauce warto stosować różnego rodzaju techniki ułatwiające zapamiętywanie.               Notatki z wykorzystaniem różnych kolorów, podkreśleń i zabawnych rysunków, bazowanie na skojarzeniach, robienie wykresów, map myśli. Wszelkiego rodzaju fiszki, czyli słowa klucze                  i hasła w książkach, na tablicy, ścianie, biurku. To wszystko może pomóc dziecku lepiej                         i bardziej trwale opanować materiał.

 

5. Każdy uczeń w jakimś momencie swojej kariery szkolnej zadaje sobie pytanie: ,,Po co właściwie tego wszystkiego się uczę?”. Pomóżmy więc dziecku dostrzec korzyści, jakie może odnieść z posiadanej wiedzy. Pokażmy mu, w jaki sposób powiązać ją z codzienną rzeczywistością i jak wykorzystać ją w praktyce.

 

 6. Nie wyręczajmy dziecka w odrabianiu lekcji. To bardzo ważne. Kiedy prosi o pomoc, nie podawajmy mu gotowych rozwiązań, ale jedynie na nie naprowadźmy, udzielmy wskazówek, wyjaśnijmy wątpliwości. Zachęcajmy do samodzielności. Samodzielnie rozwiązane zadanie może dostarczyć dziecku dużej satysfakcji, wzmacnia w nim również poczucie, że jest                          w stanie poradzić sobie z trudnościami. Jest to szczególnie ważne, ponieważ uczeń posiadający wiarę w swoje siły nie zraża się niepowodzeniami, a stawiane przed nim zadania traktuje nie jak uciążliwe obowiązki, ale jak przyjemne wyzwanie, któremu jest w stanie sprostać.

 

7. Współpracujmy ze szkołą - nie tylko przy okazji wywiadówek czy oficjalnych zebrań. Pamiętajmy, że nauczyciel to sprzymierzeniec w procesie edukacji dziecka.

 

Rodzicu jeśli chcesz pomóc dziecku zwiększyć motywację do nauki:

- podkreślaj znaczenie nauki w życiu człowieka,

 - powtarzaj myśl, że nauka jest celem sama w sobie,

- nie przypisuj zbyt dużej wagi ocenom,

 - wyrażaj się pozytywnie o szkole i o nauczycielach,

- doceniaj pracę i samodzielność,

- dostrzegaj osiągnięcia dziecka,

- nie krytykuj, nie oceniaj,

- pomagaj, ale nie wyręczaj,

- nie wyśmiewaj niepowodzeń, ale wskaż jak można uczyć się na błędach,

- nie stawiaj wymagań wobec dziecka ponad jego możliwości,

- nie wyprzedzaj materiału szkolnego,

- pokazuj praktyczne zastosowania informacji zdobytych w szkole,

- wzbudzaj w dziecku zainteresowania wieloma dziedzinami życia,

 - stwórz warunki do poszerzenia wiedzy i doświadczeń dziecka,

- pomagaj w rozwinięciu umiejętności potrzebnych w nauce (czytanie, zapamiętywanie, notowanie, koncentracja uwagi i inne),

- wspieraj!

 

 

 

Aktualności

Zebranie i konsultacje 17.05

Dyrektor Zespołu Szkół w Bystrzejowicach Pierwszych im. Heleny Babisz informuje i zaprasza rodziców na zebrania z wychowawcami oddziałów i ...

Zebranie i konsultacje 23.11

ZEBRANIA Z RODZICAMI Dyrektor Zespołu Szkół w Bystrzejowicach Pierwszych im. Heleny Babisz informuje i zaprasza rodziców na zebrania z ...

Dane adresowe

Zespół Szkół
w Bystrzejowicach Pierwszych
im. Heleny Babisz

Bystrzejowice Pierwsze 89
21-050 Piaski

zs.bystrzejowice@wp.pl

tel./fax: 81 581 02 13

Mapa dojazdu

Sekretariat

Sekretariat czynny od poniedziałku

do piątku w godzinach:  7.30 - 16.00

 

email: zsb.sekretariat@wp.pl

Biblioteka szkolna

Godziny pracy:

Poniedziałek: 08:20-12:20

Wtorek: 08:50-14:00

Środa: 08:50-14:50

Czwartek: 08:50-15:35

Piątek : 08:15-14:30

× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.