Zespół Szkół w Bystrzejowicach Pierwszych

im. Heleny Babisz

O Patronie

Pani Helena Babisz urodziła się dnia 24 stycznia 1926 roku w Stasinie, powiat Lublin. Pracę w zawodzie nauczycielki rozpoczęła w 1948 roku w Snopkowie, a od roku 1949 uczyła w Bystrzejowicach i przepracowała w tutejszej szkole 32 lata.

Z końcem roku szkolnego 1980/1981 przeszła na emeryturę. Pani Babisz była wieloletnią nauczycielką języka polskiego, prowadziła również bibliotekę szkolną i punkt biblioteczny dla dorosłych. Przez parę lat była opiekunką Samorządu Uczniowskiego. Pełniła funkcję Społecznego Kuratora Sądowego oraz czynnie pracowała w miejscowym Kole Gospodyń Wiejskich.

Ze swoich obowiązków wywiązywała się bardzo dobrze a za wieloletnią i nienaganną pracą została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Pani Helena Babisz zmarła w kwietniu 1984 mając lat 58. Dnia 30 kwietnia została pochowana na cmentarzu w Konopnicy, koło Lublina.

Wspomnienia współpracowników

Jako nauczycielka z dłuższym stażem chętnie służyła radą i pomocą młodszym koleżankom. Była osobą bardzo życzliwą. W początkowych latach swojej pracy uczyła geografii oraz była wizytatorem tego przedmiotu. Kiedy zaproponowano Jej, aby została wizytatorem języka polskiego odmówiła wyjaśniając, że ,,woli pracować?". Zdziwiony pracownik kuratorium dopytywał się czyżby wizytator nie pracował?

Wizytując lekcje pani Heli można było samemu się wiele nauczyć i podpatrzeć ciekawe pomysły. Zawsze przychodziła przygotowana na lekcje. Każdy element zajęć był dobrze przemyślany, powiązany w jedną całość.  'Obraz pani Heli w mojej pamięci schodzi po schodach ze swojego mieszkania, z koszykiem pełnym sprawdzonych zeszytów uczniowskich. Odwiedzała uczniów w domu, interesowała się, w jakich warunkach żyją, uczą się. Jeżeli trzeba było, zostawała po lekcjach i pomagała w nauce.

Przygotowywała z uczniami wspaniale przedstawienia szkolne z okazji choinki czy Dnia Nauczyciela. Stawała w obronie uczniów sprawiających kłopoty. Mawiała: Pani Anko każdy uczeń jest dobry i wierzyła w to. Pani Babisz przez wiele lat była opiekunką Samorządu Uczniowskiego. Młodzież uczyła się przy Niej samorządności, działał też sąd koleżeński.  Uczniowie mówili o pani Babisz Babiszowa mimo wyjaśnień innych nauczycieli, że końcówka owa określa kobietę zamężną. Bardzo lubiła książki.

Swoje przerwy poświęcała na prace w bibliotece szkolnej. Uczniowie cierpliwie stali w długich kolejkach, nie tylko po lektury. Uczennice klas starszych chętnie pomagały wyszukiwać książki, obkładać je w papier czy ustawiać na właściwym miejscu. Była zaangażowana w rozpowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci jak i dorosłych. Organizowała w maju obchody Dni Książki i Prasy. Zwracała uwagę, w jakim stanie książki wracały do biblioteki, a nawet przepytywała uczniów z treści. W bibliotece szkolnej miała wydzieloną szafę, z której dzieci wypożyczały książki dla swoich rodziców. Dbała o zakup nowych książek do biblioteki.

Mieszkając na najwyższym piętrze, tuż przy wejściu na strych, zawsze, gdy usłyszała, że ktoś tam wchodzi np. z praniem, pomagała przytrzymując drabinę lub pożyczając latarkę. Nierzadko sama też wchodziła na strych i przyświecała lub pomagała rozwiesić pranie. Miała poczucie humoru, świetnie naśladowała zachowania innych osób, stroiła miny. Chętnie jeździła z uczniami na wycieczki szkolne, ale unikała pozowania do zdjęć.

Była osobą bardzo radosną, pogodną, pełną energii. Pomagała koleżankom, które miały małe dzieci. Jeżeli było trzeba, popilnowała je lub kupiła w sklepie mleko. Kiedyś pani Hela zauważyła 2-letnią córeczkę koleżanki z pracy bez opieki. Zajęła się dzieckiem, umyła nakarmiła i zmęczone położyła na fotelu spać.

Dane adresowe

Zespół Szkół
w Bystrzejowicach Pierwszych
im. Heleny Babisz

Bystrzejowice Pierwsze 89
21-050 Piaski

zs.bystrzejowice@wp.pl

tel./fax: 81 581 02 13

Mapa dojazdu

Sekretariat

Sekretariat czynny od poniedziałku

do piątku w godzinach:  7.30 - 16.00

 

email: zsb.sekretariat@wp.pl

Biblioteka szkolna

Godziny pracy:

Poniedziałek : 08:50 – 14:50

Wtorek : 09:00 – 13:10

Środa : 09:40 – 15:00

Czwartek : 09:00 – 15:00

Piątek : 09:40 – 14:00

× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.